Müşteri Temsilcisi 05355696601

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedir?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedir

Cinsel isteksizlik sadece erkeklerde görülen bir problem olmamakla birlikte kadınlarda da sık sık ortaya çıkabilmektedir.

Tabii ki bu durumun çok büyük ölçüde psikolojik temelli olduğunu söylemek mümkündür. Cinsel isteksizlik, kadının cinsel birleşmeye karşı uzak durması ve cinsel açıdan yeteri kadar uyarılamaması anlamlarını da taşımaktadır.

Sonuç itibariye kadınlarda cinsel isteksizlik nedir dendiği zaman bu ifadeler kullanmak olasıdır. Türkiye’de kadınlar pek çok farklı nedenlerden ötürü cinsellikten soğuyabilmekte ve isteksizlik belirtileri gösterebilmektedirler.

Haliyle sıkıntılar ortaya çıktığı zaman bu durumun çözümüne yönelik araştırmalar yapılmalı ve gerekiyorsa cinsel terapistlerden yardım talep edilmelidir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Kadınlarda cinsel isteksizliğe sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Daha çok kadının partnerine karşı duyduğu şüphe ve korkunun buna neden olabileceğini söylemek mümkündür.

Ayrıca aldatılma düşüncesi, yaşanan cinsel travmalar, kadının partnerinden hoşlanmaması ve cinsel birliktelikten zarar görme düşüncesi de cinsel isteksizliği ortaya çıkarabilmektedir.

Tahmin edileceği üzere kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri psikolojik kaynaklı olup, tedavinin de buna göre yapılması gerekmektedir. Yine cinsek isteksizliğin her yaşta ve her dönem ortaya çıkabileceği de unutulmamalıdır.

Bu güne kadar hiç cinsel sorun yaşamamış kadınların bile dönemsel açıdan isteksizlik çekebilmeleri bir hayli normaldir. Eğer problem devam ediyorsa mutlaka hekimlerden yardım alınmalı ya da çeşitli ilaç takviyeleri kullanılmalıdır.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Genel olarak kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi, kadının psikolojik açıdan cinselliğe uygun hale gelebilmesi için psikolog desteğidir.

İkincisi ise fizyolojik temelli sorunlarda uyarımı artırmak için ilaç kullanımı olmaktadır. Özellikle cinsel sağlık sorunlarıyla mücadele için kullanılan etkili ilaçların tercih edildiğini söylemek gerekmektedir.

Yalnız cinsel isteksizlik çok uzun bir süredir devam ediyorsa, ilaç ya da çeşitli takviyelerle geçmiyorsa mutlaka bir doktorla görüşülmeli ve destek alınmalıdır.

Türkiye’de birçok kadının yaşadığı ancak bir türlü dile getirmedikleri bu problemin ilerleyen süreçte çok büyük sıkıntılara sebep olacağını da düşünmek gerekmektedir.

Haliyle cinsel isteksizlik, tedavisi olan ve bu tedavinin yapılması gereken sorunlardan birisi olarak sınıflandırılmaktadır.